"Лев Корпорация" АД води преговори с Артур Стерн - представител на "Интернешънъл Хоспитъл Сървисиз" у нас, за покупката на "Токуда банк". Тази мълва обикаля застрахователните среди от началото на годината. Собственикът на "Интернешънъл Хоспитъл Сървизис" доктор Тарао Токуда отдавна търси купувач на "Токуда банк". Още през миналата година той натовари с тази задача зет си Артур Стерн, който е и председател на надзорния съвет на кредитната институция.
С две думи, търси се инвеститор, готов да плати не по-малко от размера на средствата, които японците са вложили в капитала на банката - около 68 млн. лева. Целта обаче е доста трудно постижима, като се има предвид, че банката отчита загуби, а и при сегашното състояние на пазара трудно се намират купувачи, готови да платят номиналната стойност на акциите.
В интерес на истината през изминалата година към "Токуда банк" бе деклариран интерес. Компанията United Capital PLC, която бе обявена като кандидат-купувач на дела на "Виена Иншурънс Груп" в ПОК "Доверие", заяви, че желае да придобие 20% от акциите на "Токуда банк ". През лятото стана ясно, че Сергей Мастюгин, сочен за основен акционер в United Capital PLC , иска да влезе като акционер в "Токуда банк" и чрез руската "Инвестбанк", в която бе един от основните акционери. Коментираният дял беше 25%, а цената - 50 млн. лева. Проблемът е, че междувременно руският надзор отне лиценза на "Инвестбанк", а БНБ едва ли ще допусне такъв инвеститор или свързани с него лица да придобият акции в българска кредитна институция.
Има и трета група инвеститори, които отдавна обикалят "Токуда банк", но очевидно не вдъхват доверие на мажоритаря Стерн , така че засега няма да ги коментираме.
Въпросът с "Лев Корпорация" стои по съвсем различен начин. Вярно е, че финансовата група е създадена от придобилия скандална слава Алексей Петров, но в момента името му не е сред нейните акционери. Мажоритарният пакет акции в нея е под контрола на две фирми "Пела" ООД и "Лев Истейт", в които големи дялове държи израелският гражданин Хаим Овадия. Освен това корпорацията притежава ред други напълно легитимни и контролирани от Комисията за финансов надзор компании. Това са ЗК "Лев инс" АД, ЗАД "Здравноосигурителен институт" АД, "Животозастрахователен институт" АД и "Пенсионноосигурителен институт". Логично е собствениците на групата да искат да добавят към нея липсващия елемент - банка.
Според българските закони придобиването на банка може да стане само след разрешение от БНБ. Процедурата предвижда кандидатът да уведоми надзора за своите намерения и за вижданията си за развитие на кредитната институция. А той от своя страна да проучи произхода на капитала, с който ще бъде закупена банката, да анализира възможностите на кандидат-купувача да я развива и да й осигури при необходимост финансова подкрепа, след което да вземе окончателно решение дали да удовлетвори молбата му, или да му откаже. Сред критериите са също така оценка на репутацията на кандидата и има ли рискове да се занимава с пране на пари.
"Токуда банк " е една от малките кредитни институции на българския пазар, чиито активи са 425.4 млн. лв. в края на септември 2013-а. Тя е учредена на 27 декември 1994-а и неин мажоритарен собственик е японската компания "Интернешънъл Хоспитъл Сървисиз", която държи 94% от акциите й. Доктор Торао Токуда е едноличен собственик на "Интернешънъл Хоспитъл Сървисиз", както и на "Токушукай - София" ЕООД - фирмата, притежаваща "Токуда Болница София".
Няма коментари:
Публикуване на коментар