До назначаването на синдик квесторите на КТБ ще продължат да упражняват правомощията си
Снимка: dnes.bg
Българска народна банка (БНБ) официално отне лиценза на Корпоративна
търговска банка АД (КТБ), става ясно от съобщение на централната банка.
БНБ е поискала от съответния съд да открие производство по
несъстоятелност, като надзорът започва и подготвителни действия за
назначаването на синдик в институцията. Докато това стане обаче,
квесторите Станислав Георгиев Лютов и Елена Здравкова Костадинчев ще
продължат да упражняват правомощията си, заявяват от централната банка.
"Фондът за гарантиране на влоговете в банките ще бъде уведомен за
подаденото искане за откриване на производство по несъстоятелност, с цел
извършване на подготвителни действия за назначаване на синдик“,
информират още от БНБ.
Капиталът на КТБ е отрицателен в размер на -3,745 млрд. лв., става ясно още от прессъобщението. По този начин банката не отговаря на нормативните капиталови изисквания и съгласно Закона за кредитните институции (ЗКИ) БНБ задължително отнема издадения лиценз поради неплатежоспособност.
Отчетените от банката съотношения на базовия собствен капитал от първи ред и на капитала от първи ред са -188,03%, а съотношението на капиталовата адекватност е -180,18%, с което КТБ нарушава капиталовите изисквания.
По-рано от БНБ обясниха, че през март подуправителят на банката Цветан Гунев е дал разрешение за увеличаване на капитала на банката с 35 млн. евро чрез схема от дружества, като на практика банката е финансирала сама себе си.
Не за пръв път БНБ разрешава на КТБ да включва суми, привлечени като подчинен срочен дълг, в капитала ѝ от втори ред. Така например през октомври 2011 г. БНБ позволява на КТБ да включи сумата от 20 млн. евро, по договор за подчинен срочен дълг, сключен между КТБ и мажоритарния собственик на банката Бромак ЕООД.
Припомняме, че КТБ бе поставена под специален надзор на 20 юни, управлението ѝ бе прехвърлено на квестори, а трезорът бе подложен на одит.
Какво следва?
След като централната банка поиска обявяване на банката в несъстоятелност от съда след отнемането на лиценза и уведоми ФГВБ за това, БНБ изпраща на Фонда и копие от списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици на банка. Фондът трябва да избере и назначи от списъка на синдиците двама.
Ако искането на БНБ е коректно, съдът образува дело в деня на получаването му, като насрочва заседание не по-късно от 15 дни от образуването на делото. Заседанието, в което се разглежда искането за обявяване в несъстоятелност, е закрито. В него участват БНБ, ФГВБ и банката, която се представлява от квесторите или от упълномощени от тях лица.
Решение на съда трябва да има в 7-дневен срок след заседанието. То влиза в сила незабавно.
С решението си съдът обявява неплатежоспособността на банката и определя началната й дата (подадена от БНБ). След това се открива производство по несъстоятелност за банката.
Синдиците поемат управлението на банката в несъстоятелност, а контролът над дейността им се осъществява от фонда. Само синдиците пък имат право да управляват и да се разпореждат с всичко, включено в несъстоятелността.
По сега действащия Закон за гарантиране на влоговете в банките изплащането на гарантираните влогове (до 196 000 лв. на всички физически и юридически лица) започва най-късно до 20 работни дни от отнемането на лиценза на банката. Този срок може да бъде удължен с още десет работни дни при изключителни обстоятелства. За краен срок на изплащане се прилага общият 5-годишен давностен срок.
От данните на одита става ясно, че сумата на гарантираните депозити е около 3,6 млрд. лв. в КТБ и около 55 млн. лв. в дъщерната банка ТБ "Виктория".
investor.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар