20 юни 2014

Клиентите на КТБ - 3 месеца без достъп до средствата си

Новините около КТБ потопиха борсовите индекси

До три месеца фирмите и домакинствата със сметки и депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ) няма да имат достъп до средствата си в банката. За този срок БНБ е отнела правото на КТБ да прави каквито и да било плащания, което означава, че средства по влогове и сметки на нейни клиенти не могат да се изплащат.

Трите месеца са максималният срок, като може и по-рано операциите на банката да бъдат възстановени и средствата на фирмите и домакинствата да бъдат достъпни. Това стана ясно от пресконференцията на БНБ. Банката не е обявена във фалит и не е с отнет лиценз, затворена е за определен период от време, уточниха от регулатора.

Поставянето на банката под специален надзор внася затруднения в ежедневните операции за компанните-клиенти на банката – да пращат и получават средства от свои контрагенти, както и да изплащат заплати на служителите си, тъй като наличните им средства на практика са блокирани в КТБ за неизвестен период от време, максимум за три месеца на този етап. Физически лица със сметки и депозити, също остават без достъп до тях, независимо от нуждите си. Банката е изключена и от платежната система в страната.

Какво предстои и какво се случва

Операциите, които банката може да прави към свои клиенти и контрагенти са консервирани, посочи управителят на БНБ Иван Искров. Клиентите й могат да обслужват редовно кредитите си и задълженията си към КТБ.

В кредитната институция са назначени от БНБ двама квестори. Те ще трябва да направят пълна оценка на финансовото състояние на КТБ, да водят разговори с настоящите акционери на банката и с потенциални купувачи. Кога клиентите ще имат достъп до средствата си зависи от това, кога ще приключи този процес. Квесторите на банката ще направят оценката какви ликвидни средства и каква подкрепа е необходима.

На банката са й забранени всички дейности по лиценз, отстранени са членовете на управителния и на надзорния съвети. Акционерите с дял над 10% от капитала на КТБ вече са без право на глас. Това са "Бромак" (собственост на Цветан Василев) и "Бългериан акузишън къмпани".

От БНБ посочиха, че банките в България нямат такива взаимовръзки помежду си, както тези в Западна Европа, поради което КТБ не влияе на другите банки в системата.

От там казаха още, че тегления от други банки не се наблюдават по техни данни, а изтеглените в последните пет дни средства от КТБ са пренасочени към други банки в системата.

Теглене на средства от КТБ е започнало в понеделник – 16 юни 2014 г., в резултат от публичното говорене в последните 10 дни, заяви Иван Искров. По думите му след изявлението на БНБ във вторник – 17 юни, че банката е стабилна, тегленията са намалели. След пускането на анонимния сигнал в сряда, че подуправителят Цветан Гунев е обвинен в престъпление по служба тегленията са се увеличили "драстично". "Тази анонимка си свърши работата", каза Искров.



Новината, че Корпоративна търговска банка (КТБ) прекратява всичките си банкови операции и преминава под специален надзор на БНБ, потопи индексите на Българската фондова борса (БФБ). Родните индекси записват едни от най-големите си дневни загуби от доста години насам.

Редица инвеститори започнаха масови разпродажби, което доведе до спад за индексите от над 5,50%.

SOFIX губи 32,94 пункта, или 5,88%, до 526,80 пункта.
BGBX40 отстъпва с 7,39 пункта, или 6,59%, до 104,74 пункта.
BGTR30 намалява с 24,06 пункта, или 5,81%, до 390,07 пункта.
BGREIT пада с 2,14 пункта, или 2,26%, до 92,44 пункта.

По-рано днес ръководството на БФБ реши да спре търговията с акции на КТБ, за да защити банката от сериозни разпродажби от страна на акционерите.

Какво означава специален надзор
Специалният надзор е уреден в Закона за кредитните институции и предвижда въвеждането му в няколко случая, свързани с опасност от неплатежоспособност на съответната банка. Такава опасност е налице, според закона, когато отношението на общата й капиталова адекватност е под определеното минимално равнище или ликвидните активи на банката по преценка на БНБ няма да бъдат достатъчни, за да може банката да изпълнява задълженията си в деня на тяхната изискуемост. Третият случай е когато банката не е изпълнила в срок едно или повече изискуеми задължения към своите кредитори, обяснява „Дневник”. За времето, в което една банка е поставена под специален надзор, БНБ може да намали лихвите по задълженията на банката до средния им пазарен размер, за да спре за определен срок изцяло или частично изпълнението на задълженията й, да ограничи дейността й (което вече е факт), да определи допълнителни изисквания за реда за разпореждане с имуществото на банката.
Централната банка също така може да разпореди принудително увеличаване на капитала, включително като лиши досегашните акционери от право да участват в увеличаването, може да отстрани от длъжност членовете на съвета на директорите, съответно на управителния и на надзорния съвет, да лиши временно от право на глас акционери, притежаващи пряко или косвено повече от 10 на сто от акциите с право на глас, "ако с дейността или с влиянието си в управлението на банката са навредили на нейната надеждност или сигурност".
Може също така да бъде принудително намален акционерният капитал на банката с размера на натрупаната от банката загуба.


 Източници:  capital.bg  и manager.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Място и за Вашата реклама

eXTReMe Tracker

PageRank Checking Icon
Google+