03 ноември 2014

Цесиите в КТБ може да надхвърлят 1 млрд. лева

Цесиите в КТБ са достигнали 700 млн. лв. и може да надхвърлят 1 млрд. В схемата участват и държавни фирми. Синдиците обаче ще признаят сделки за около 200 млн. лв.
Това обяви пред депутатите от временната бюджетна комисия квесторът Станислав Лютов, цитиран от в. "24 часа".

Според запознати с този бизнес цената на цесиите варира между 30 и 50%, а при някои случаи достига 70%.

Какво представлява цесията

Цесията е договор, с който кредиторът по едно вземане го прехвърля на трето лице. Най-често при цесиите се изкупуват дългове, но при случая с КТБ се купуват депозити.

Пример

В най-общия случай кредитополучател от банката търси да закупи депозита на физическо лице или фирма, чийто депозит е значително по-висок от гарантираните 200 хил. лв. и той няма почти никакъв шанс да вземе парите си при фалит на банката. Така срещу депозит от примерно 1 млн. лв. депозантът получава веднага 500 хил. лв. или 50% от него. В същото време кредитополучателят сторнира своя кредит със закупения депозит в банката, след одобрение от синдиците.

На пръв поглед в сделката няма нищо нередно, а тя е и законна. Проблемът е, че след обявяването на банката в несъстоятелност първи по ред кредитор ще се яви Фондът за гарантиране на влоговете. По сегашни сметки той ще трябва да плати над 3.5 млрд. лв. В същото време обаче всички, сключили цесии ще са прередили фонда и ще са взели своите депозити, макар и силно "подстригани". За фонда ще останат да се събират пари единствено от "кухи" фирми, които така или иначе няма да върнат кредитите си.

Пред депутатите Лютов потвърди, че искания за прехвърляне на депозити има всеки ден и броят на тези сделки непрекъснато расте. Както и че в тях участвали и държавни компании и общини.

"В българския парламент има представители на един икономически кръг и той вече придобива депозити, негарантирани в КТБ. Имаме съмнения, че директорът на фонда за гарантиране на влоговете е свързан с този кръг", заяви от парламентарната трибуна в петък при дебатите за затворената банка депутатът от ДПС Йордан Цонев. Той обеща, че ще наблюдава много внимателно оттук нататък механизма, по който ще бъде извършена процедурата по несъстоятелност на КТБ.

"Пет-шест фирми с големи заеми към затворената банка усилено изкупуват влогове", твърди и основателят на фейсбук групата КТБalive Даниел Божилов. Вложителите се съгласяват на сделката, защото получавали поне част от парите си веднага, без да чакат разпродаване на активи след фалита. "Купувачите пък печелят от сконтирането, стопяват част от кредита си и освен това концентрират пари, с които могат след това да изкупуват обезценените активи на банката", обяснява Даниел Божилов. 


Вчера бившият министър на културата Вежди Рашидов също обяви, че е продал депозита си от над 2 млн. лв.

Квесторът Станислав Лютов каза пред депутатите, че такива сделки не накърняват по никакъв начин масата на несъстоятелността на затворената банка, защото се правело "симетрично" вписване в активите и пасивите на КТБ


 dir.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Място и за Вашата реклама

eXTReMe Tracker

PageRank Checking Icon
Google+